בחופשת הפסח השנה נערך פסטיבל בירושלים בשם "גיק פיקניק". פסטיבל של תצוגות רובוטים, רחפנים בכל מיני גדלים, תערוכות של מייקרים, חידושים טכנולוגיים, סדנאות פעילות של מדע והופעות מרהיבות שמשלבות טכנולוגיה במגוון שימושים.
הפסטיבל במקור התחיל ברוסיה לפני כמה שנים ועם פריחתו של עידן המייקרים והגיקים הפסטיבל הגיע לראשונה להתארח בישראל.

מיד כשפירסמו את הפסטיבל קניתי כרטיס לי ולשיר. הרעיון היה לחשוף אותה לעולם המדע, חשמל, מכניקה, טיסנים, רובוטיקה, טכנולוגיה וכו' בצורה מרוכזת, להתחיל להנביט בה את האפשרויות הרבות שקיימות בחוץ. וחוץ מזה למלא עוד יום בחופשת הפסח… 😉

הגענו בבוקר, וממש הופתעתי לראות שהיתה נוכחות מאוד גבוהה של ילדים. משפחות שלמות הגיעו לפסטיבל הזה, מה שחידד לי את ההבנה שאנחנו כרגע בתקופה נפלאה של הפצת הידע והפשטה של הספקטרום הטכנולוגי, שעד לפני כמה שנים היו בגדר תחומים ל"יודעי סוד" ומומחי טכנולוגיה מדופלמים או סופר-חנונים.

היו שם מוצגים חיים של דרקון יורק אש ומנופף בכנפיים,
image

יד ענקית (ממש מרשימה) שתופעלה מרחוק ע"י כפפה שמכניסים לתוכה את היד ושולטים ביד-רובוט למעוך מכוניות. היו כמה ילדים שהפעילו את היד וקהל רב שהריע עם כל ריסוק לגורמים של הרכב. שיר היתה ממש מרותקת למופע.
image

היו אוהלים של רובוטים שונים, כמו דגי הרובוט המגניבים האלו, או תצוגת משקפי VR של אחת החברות (מצחיק לראות מהצד אנשים זזים לפי מה שמוקרן במשקפיים), למרות ששיר כבר חוותה את משקפי תלת מימד כשקניתי בעבר את ה-Google Cardboard בכמה דולרים.

שדרת אוהלים של מדפסות תלת מימדיות שהדפיסו ואזות, משחקים, חלקי מכונות, תכשיטים, אוכל. היה חשוב לי להתעכב ולהראות לשיר את ההבדל בין המדפסת הביתית שהיא מכירה (ושהיא פירקה בבית) לבין מדפסת תלת מימדית, ואת האפשרויות ההדפסה המגוונות.
image

היו סדנאות פעילות של מדע, חלקן הציגו את אותו הרעיון של בסיס וחומצה שיוצר בעבוע ודחף (אבקת סודה לשתיה + חומץ) בטיל, רכב ממונע או בלון שמתנפח בעצמו.
image

image

סדנת אוכל מולקולרי: מיץ כרוב עם בסיס ועם חומצה, במבה עם חנקן נוזלי (שכל הילדים התלהבו מלהיות לכמה שניות "דרקונים יורקי עשן" 😄)
image

סדנת מעגלים חשמליים פשוטים (שפספסנו אותה) וסדנת הרכבת רובוטים חמודים מחלקי ברגים ואומים של המיזם The OFFBITS.
image

חברים עם ילדים גדולים יותר, או שהיו כבר בפסטיבלים וכנסים דומים הביעו אכזבה יחסית מה'גיק פיקניק', אבל לדעתי זה היה חשיפה ראשונית לשיר של ניסויי מדע ו-Make, ותלת מימד ועוד ועוד. ובשבילי זה נתן כל מיני רעיונות לעשות עם הילדים בבית בעתיד.